beyinhastaliklari.com
beyin
Sosyal Medyada Paylaş
Beyin
Çocuklarda Beyin Tümörü
Beyin Ve Sinir Cerrahisi
Beyinin Bölümleri
Beyin Ameliyatı Sonrası Ödem
Beyin Tümörü İlaçları
Beyin Baloncuğu Ameliyatı
Beyin Görevi
Orta Beyin
Beyin İlaçları
Beyin Zarları
Beyin Damar Tıkanıklığı
Sol Beyin
Beyin Uru
Beyin Baloncuk Ameliyatı
Beyin Ameliyatı Sonrası
Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm
Sağ Beyin
Beyin Ödemi
Beyin Kanaması Felç
Beyin Tümörü
Beyin Tümörü Evreleri
Beyin Sapı Ameliyatı
Çocuklarda Beyin Kanaması
Beyin Sapı Tümörü
Beyin Bölümleri
Beyin Gücü
Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması
Beyinde Damar Yumağı
Yaşlılarda Beyin Felci
Beyin Sapı Kanaması
Açık Beyin Ameliyatı
Beyin Tümörü Ameliyatı
Beyin Fonksiyonları
Beyin Tümörü Çeşitleri
Tüm Sayfalar >>

Beyin Tümörü

Beyin Tümörü, beyindeki hücrelerin anormal ve düzensiz, kontrolsüz bir şekilde büyümesi olarak tanımlanabilen bir kanser türüdür. Asıl olarak tümörler kansere neden olan kötü huylu ve kansere neden olmayan iyi huylu tümörler olarak ikiye ayrılmaktadır. Beyin tümörüne neden olan tümör ise kötü huyludur. Ayrıca tümörler, beyine yerleşmiş olduklarından dolayı iyi huylu olsalar dahi tehlikelidirler. Bu nedenle hem iyi huylu hem de kötü huylu olan beyin tümörleri mümkün olduğunca erken bir şekilde tedavi edilmelidir.

Beyin tümörü olan bir insanda, beyin hücreleri anormal bir şekilde büyüyeceğinden dolayı, tümör beyin dokularına basınç yapmaktadır. Bunun sonucunda da beyin tümörünün yanında beyin şişmesi ve beyin de iltihaplanma meydana gelir.

Beyin tümörleri birincil (primer) ve ikincil (sekonder) olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil beyin tümörleri kötü veya iyi huylu olanlar; ikincil beyin tümörleri ise beyine metastaz yapan kanser hücreleridir.

Beyin Tümörü Nedenleri Nelerdir? 

Beyin tümörleri her yaş dönemindeki insanda görülebilmektedir. Ancak tam olarak beyin tümörüne neyin sebep olduğu bilinememektedir. 

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Beyin tümörünün belirtileri iyi ve kötü huylu olmasına, beyindeki tümörün büyüklüğüne, tümörün tipine ve tümörün beyin içerisinde bulunduğu bölgeye göre farklılıklar göstermektedir. Ancak beyin tümörünün en sıklıkla görülen belirtileri şunlardır:

 • Baş Ağrısı: Baş ağrısı çok çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıksada, bazen beyin tümörü sebebi de olabilmektedir. Beyin tümöründen kaynaklanan baş ağrıları en şiddetli olarak sabah saatlerinde görülmektedir. Beyin tümörü ağrıları çoğunlukla sabah ortaya çıkar, öğle vakitlerine doğru azalır. Ayrıca gün geçtikçe baş ağrılarının şiddeti artmaya başlar.
 • Mide Bulantısı: Beyin tümöründen kaynaklanan mide bulantısı, baş ağrısı gibi çoğunlukla sabahları görülmektedir. Mide bulantısına ayriyeten kusma ve hıçkırık da görülebilmektedir.
 • Uyuşukluk: Beyin tümörü belirtilerinden birisi olan uyuşukluk kanserin başlarında değilde, beyin tümörü belirli bir ciddiyete geldiği zamanlarda görülmeye başlar.
 • Görmede veya duymada sorunlar yaşama: Beyinde tümör ortaya çıktığında görmede bozukluk, net görememe, görüş kaybı gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Görme problemleri ile birlikte konuşma sırasında kelimelerin unutulması, kelimeleri tam telaffuz edememe ve konuşulanları anlayamama gibi sorunlar vardır.
 • Titremeler: Beyin tümörüyle ilişkili olarak kol ve bacaklarda titremeler görülür. Bu titremeler bazen nöbet şeklinde gerçekleşebilir ve 1-2 dakika sürebilecek bilinç kayıplarına neden olabilir.
 • Vücut dengesini korumada zorluk
 • Duygudurumda dalgalanmalar ve kişilikte bozulmalar meydana gelmesi
 • Konsantrasyonda bozukluklar yaşama ve hafıza problemleri
 • Kollar ve bacaklarda his kayıpları

Beyin Tümörü Dereceleri Nelerdir?

Beyin tümörleri, beyinde hasara neden olan hücrelerin şekline ve görüntüsüne göre derece farklılıkları göstermektedir

Beyin Tümörü

1. Derece Beyin Tümörü: Bu tümörler iyi huyludurlar ve tümör hücreleri normal beyin hücreleri ile benzeşmektedir. Bu 1. Derece olan iyi huylu beyin tümörleri oldukça yavaş bir şekilde büyürler.

2. Derece Beyin Tümörü: Bu tümörler kötü huylu ve kanser yapıcı hücrelerdir. 2. Derecedeki tümörler, normal beyin hücreleri ile daha az benzeşir.

3. Derece Beyin Tümörü: Normal beyin hücrelerinden oldukça farklı görünümlere sahiptirler. Tümör hızlı büyür.

4. Derece Beyin Tümörü: Normal derecedeki beyin hücrelerinden tam anlamıyla farklıdır. 4. Derecedeki beyin tümörleri fazlasıyla hızlı büyür. Düşük derecedeki bir beyin tümörü, çok kısa zaman içerisinde yüksek derecede bir beyin tümörüne dönüşebilmektedir. Ancak bu kısa değişim, çocuklara nazaran yetişkinlerde daha sık görülmektedir.

Beyin Tümörü Tedavisi Nasıldır?

Beyin tümörü tedavisi tümörün tipi, tümörün derecesi ve bulunduğu yere göre değişmektedir. Bunlara göre beyin cerrahi işlemleri, radyoterapi veya kemoterapi gibi bazı tedavi işlemleri uygulanmaktadır.

Bunun yanı sıra, hastalığa ek olarak ortaya çıkan semptomları tedavi edici uygulamalar da eklenmektedir.  Bu tedavi işlemlerine semptom yönetimi, destek bakımı ve palyatif bakımı gibi isimler verilir.

Cerrahi Tedavi: Beyin cerrahi tedavileri, beyin tümörü tedavisinde oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Kraniotomi adı verilen bir yöntem ile kafatası açılarak, tümör alınır.

Radyoterapi: Radyoterapi yöntemi ile, yüksek enerjili ışınlar kullanılarak beyin tümörleri tahrip edilir ve ortadan kaldırılır. Radyoterapi yönteminde x ışınları, gamma ışınları, protonlar kullanılır. Beyin tümörüne ve tümörün yakınlarına radyasyon ışınları verilir. Bazı ender durumlarda bu radyasyon ışınları tüm beyne veya omuriliğe de verilebilir.

Kemoterapi: Kemoterapi yöntemi ile beyin tümörü ilaç yardımıyla öldürülmektedir. Kemoterapi ilaçları bazen damar yoluyla bazen ise ağız yolu ile verilmektedir.  Her iki yöntem ile ilaç kana karışarak, beyin tümörünü öldürmek amaçlanmaktadır.

Beyin Tümörü Destek Tedaviler Nelerdir?

 • Steroid ilaçlar
 • Antikonvülsan yani nöbet engelleyici ilaçlar
 • Şantlar
 • Fizik tedaviler
 • Konuşma terapileri

Yayınlanma Tarihi : 16.8.2016 13:44:00

Beyin Tümörü Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Beyin Tümörü"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Beyin Fırtınası

Beyin fırtınası, Basit bir ifade ile, bir grubun bir araya gelerek, bir konu üzerinde fikirlerini ortaya koymasıdır. Beyin fırtınası, takım çalışmasını motive ederek, yaratıcı düşünceyi destekleyerek kısa zamanda çok fikir üretilm...

Beyin Dalgaları

Beyin dalgaları, oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan insan beynini daha ilginç hale getirmektedir. Beyinde gerçekleştirilen zihinsel aktivitelere göre bir takım frekanslar bulunmaktadır. Bu elektrik sinyalleri ancak alıcılar...

Beyin Sinir Cerrahisi

Beyin Sinir Cerrahisi; Nöroşirurji ya da Nörocerrahi merkezi ve çevresel (periferik) sinir sistemi bozukluklarının mekanik müdahale yoluyla iyileştirmesini yapan cerrahi uzmanlık alanı ve dalıdır. Bu alanda uzmanlık eğitimi alan t...

Beyin Yıkama

Beyin yıkama: Bireyi, dünya görüşüne ve kendine özgü düşüncelerine yabancılaştırmak, görüş ve düşüncelerini başkalaştırmak anlamına gelen, Türkçe Dilinde bir deyimdir. Beyin yıkama ya da diğer bir değişle zihin kontrolü, çıkarcı b...

Beyin Pili

Beyin Pili; vücutta istemsiz hareket bozukluklarına neden olan bazı nörolojik hastalıklarda uygulanan başarılı bir tedavi yöntemidir. Parkinson hastaları sadece beyin piliyle hayata bağlanırlar. Parkinson hastaları ayakkabılarını...

Bebeklerde Beyin Felci

Bebeklerde Beyin Felci, Bebeğin doğumunu takip eden ilk 1 ay içerisinde, bebek emme ile ilgili sıkıntı yaşayıp emmede güçlük çekiyorsa, sürekli hiçbir tepki vermeden yatıyorsa, ve hiç bir şeye ilgisi yoksa tıbbi adı "serebral Pals...

Beyin Sağlığı

Beyin sağlığı, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, sözünden de anlayabileceğimiz gibi beyin sağlığı beslenme alışkanlıklarıyla doğru orantılıdır. İyi ve dengeli beslenir isen beyin sağlığını da korumuş olursun.Düzensiz ve kötü bes...

Beyin Nakli

Beyin nakli; Beyin nakli, beyinin tedavisi içerisinde tam olarak yapılamayan birçok hastalığı bulunmaktadır. Beyin organının bazı bölümlerinde dopamin salgılayan hücrelerde meydana gelen bozukluğa bağlı ortaya çıkan Parkinson hast...

Beyin Anevrizması

Beyin anevrizması, beynin içinde yer alan damarların yapısında bulunan tabakaların bozulması sebebiyle meydana gelen balonlaşma durumuna tıp alanında beyin anevrizması denmektedir. Meydana gelen balonlaşma durumu, damarların duvar...

Beyin Metastazı

Beyin metastazı tıbbi anlamda beyin dışarısında bulunan doku ve organlarda gelişen kanserli tümörün beyin hücrelerine dağılması ve beyinde tümör oluşturması anlamına gelmektedir. Bu türdeki kanserli tümörlere sekonder yani ikincil...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

beyin, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018