beyinhastaliklari.com
beyin
Sosyal Medyada Paylaş
Beyin
Çocuklarda Beyin Tümörü
Beyin Ve Sinir Cerrahisi
Beyinin Bölümleri
Beyin Ameliyatı Sonrası Ödem
Beyin Tümörü İlaçları
Beyin Baloncuğu Ameliyatı
Beyin Görevi
Orta Beyin
Beyin İlaçları
Beyin Zarları
Beyin Damar Tıkanıklığı
Sol Beyin
Beyin Uru
Beyin Baloncuk Ameliyatı
Beyin Ameliyatı Sonrası
Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm
Sağ Beyin
Beyin Ödemi
Beyin Kanaması Felç
Beyin Tümörü
Beyin Tümörü Evreleri
Beyin Sapı Ameliyatı
Çocuklarda Beyin Kanaması
Beyin Sapı Tümörü
Beyin Bölümleri
Beyin Gücü
Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması
Beyinde Damar Yumağı
Yaşlılarda Beyin Felci
Beyin Sapı Kanaması
Açık Beyin Ameliyatı
Beyin Tümörü Ameliyatı
Beyin Fonksiyonları
Beyin Tümörü Çeşitleri
Tüm Sayfalar >>

Beyin Fonksiyonları

Beyin fonksiyonları, beynin her alanında farklı işlevler olarak yerine getirilir. Beynin sürekli olarak çalıştırılması, beyinde yeni sinir hücrelerinin oluşmasını sağlar. Hatırlamak, yeni düşünceler beyinde yeni bağlantılar kurulmasını sağlar. 1,4 kg gelen insan beyni oldukça karmaşık bir yapının sahibidir. Vücuttaki en yağlı organda beyindir. Beyin fonksiyonları durduğu takdirde, hücrelerin geri döndürülmesi olanaksızdır. Bu nedenle günümüzde Alzheimer gibi hastalıkların kesin bir tedavisi yoktur. Beyindeki bölümler beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli bir rol oynar.

Beyin fonksiyonları nelerdir?

Beyin fonksiyonları ona bağlı olan beyincik, beyin sapı, hipofiz bezi gibi bölümlerle bağlantılı şekilde yerine getirilir. Bu bölümlerdeki hasar beynin fonksiyonlarına da engel olur.

Beyin sapı: Beynin aşağı uzantısında yer alan bu bölüm, omurilik ve beyin bağlantısını sağlar. Yaşamla alakalı çoğu beyin fonksiyonu burada lokalize olur. Göz hareketleri açısından önemli bir bölgedir. Göz ve yüz hareketleri, yüzdeki hisler, duyma, denge çekirdekleri burada bulunur. Nefes alıp verme, kalp ritmi, kan basıncı, yutma burada kontrol edilir. Beynin korteks tabakasından, omurilik ve sinirlere gelen ve giden lifler bayin sapından geçerler. Bunlarda oluşan hasar sonucunda beyin ölümü gerçekleşir. Buradaki beyin fonksiyonu olmazsa kişi yaşayamaz. 12 kafa sinirinin 10 tanesi beyin sapından çıkar. Göz hareketleri, duyma, yüz mimikleri, yüzün hissi, tat alma, dil, omuz ve boyun kaslarının hareketlerini de buradan çıkmış olan kafa sinirleri kontrol eder.

Beyincik: Beynin oksipital lobunun altındaki beyincik ince el hareketlerindeki koordinasyonunu, dengenin sağlanmasını, vücut postürünün devamını sağlar.

Beyin: İki ana bölüme ayrılmış olan beyinde bu sağ ve sol hemisfer korpus kallozum ile bağlıdır. Bu sayede beynin iki yarısı arasındaki mesaj geçişi sağlanır. Beyin içindeki mesajların iletimi çeşitli yollarla olur. Beyin dokusunda olabilecek bir tümör, lezyon bağlantı yollarını bozabilir.
Beyin Fonksiyonları

Bu durum okuma, konuşma, hareket etme yeteneklerine zarar verir. Beyinden 12 kafa siniri çıkar. Bu sinirlerin oldukça özel fonksiyonları bulunmaktadır.

Hipotalamus: Bu hipofiz bezine mesajları ileten sinir bağlantılarını içerir. Uyku, vücut ısısı, seksüel davranış, yemek yeme, hareketlerin kontrolü, hormonların salgılanması fonksiyonlarını yerine getirir.

Frontal loblar: Bunlar en büyük olanlardır ve farklı fonksiyonlardan sorumludurlar. Konuşma, istemli hareketler, davranışsal ve entellektüel fonksiyonlar bunlar arasındadır. Vücuda hareket veren, zeka, hafıza, öfke, kişilik, konsantrasyon gibi fonksiyonlarda yürütülür. Konuşmanın yapılması, göz ve baş hareketi kontrol edilir.

Oksipital loblar: Beynin arkasına lokalize olan bu loblar, görme fonksiyonunu üstlenmiştir. Sağ lob solu görmemizi sağlarken, sol lob sağı görmemizi sağlar.

Paryetal loblar: Beynin bu lobları diğer loblarda olan görme, motor, duyu, duyma sinyallerinin değerlendirilmesini yapar.

Temporal loblar: İki tarafta kulak hizasında olan bu lobların fonksiyonları önemlidir. Sol lobta görüntü hafızası saklanır, sağ lobta sözel hafıza saklanır. Lobların arkası emosyon ve reaksiyonu değerlendirmede etkili olur.

Limbik sistem: Emosyonları içeren bu sistemde hipotalamus, talamus, amigdala ve hipokampusu bulunur. Öğrenileni hatırlamayı, agresif davranışın üretilmesini sağlar. 

Hipofiz bezi: Hormon salgılanmasını kontrol eder. Büyüme ve gelişme, meme, böbrek gibi organların fonksiyonlarının kontrolü, testisler, tiroid bezi, böbrek üstü bezleri gibi bezlerin fonksiyonlarını da kontrol eder.

Beyin fonksiyonları beynin yapısı gibi karmaşık bir sistem dahilinde işler. Beynin herhangi bir alanındaki aksaklık, hasar gibi sorunlar fonksiyonların yerine getirilmesine engel olur. Örneğin dil fonksiyonu için beynin bazı kısımlarının çalışması gerekir. Çalışmadığı takdirde dil fonksiyonu yerine getirilemez.

Yayınlanma Tarihi : 16.8.2016 13:54:44

Beyin Fonksiyonları Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Beyin Fonksiyonları"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Beyin Fırtınası

Beyin fırtınası, Basit bir ifade ile, bir grubun bir araya gelerek, bir konu üzerinde fikirlerini ortaya koymasıdır. Beyin fırtınası, takım çalışmasını motive ederek, yaratıcı düşünceyi destekleyerek kısa zamanda çok fikir üretilm...

Beyin Sinir Cerrahisi

Beyin Sinir Cerrahisi; Nöroşirurji ya da Nörocerrahi merkezi ve çevresel (periferik) sinir sistemi bozukluklarının mekanik müdahale yoluyla iyileştirmesini yapan cerrahi uzmanlık alanı ve dalıdır. Bu alanda uzmanlık eğitimi alan t...

Beyin Yıkama

Beyin yıkama: Bireyi, dünya görüşüne ve kendine özgü düşüncelerine yabancılaştırmak, görüş ve düşüncelerini başkalaştırmak anlamına gelen, Türkçe Dilinde bir deyimdir. Beyin yıkama ya da diğer bir değişle zihin kontrolü, çıkarcı b...

Beyin Dalgaları

Beyin dalgaları, oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan insan beynini daha ilginç hale getirmektedir. Beyinde gerçekleştirilen zihinsel aktivitelere göre bir takım frekanslar bulunmaktadır. Bu elektrik sinyalleri ancak alıcılar...

Rüyada Beyin Görmek

Rüyada beyin görmek; kafa karışıklığı anlamına gelir. Rüya sahibinin bazı konularda vereceği kararlarda oldukça kafasını kurcalayan soru işaretlerinin olduğu anlamı taşır. Böyle bir rüya ile uyanan kişi mutlaka anne yardımı ve ann...

Beyin Pili

Beyin Pili; vücutta istemsiz hareket bozukluklarına neden olan bazı nörolojik hastalıklarda uygulanan başarılı bir tedavi yöntemidir. Parkinson hastaları sadece beyin piliyle hayata bağlanırlar. Parkinson hastaları ayakkabılarını...

Beyin Sarsıntısı

Beyin sarsıntısı, kafaya alınan darbe gibi etkenler sonucunda beyinde geçici bilinç kaybına, fonksiyon kaybına, işleyişin değişmesine neden olan bir sorundur. Bu durumda yaşanan bilinç kaybı bazen saniyelerle, bazende saatlerce de...

Bebeklerde Beyin Felci

Bebeklerde Beyin Felci, Bebeğin doğumunu takip eden ilk 1 ay içerisinde, bebek emme ile ilgili sıkıntı yaşayıp emmede güçlük çekiyorsa, sürekli hiçbir tepki vermeden yatıyorsa, ve hiç bir şeye ilgisi yoksa tıbbi adı "serebral Pals...

Beyin Fıtığı

Beyin Fıtığı, 1891 yılında Hans Chiari tarafından beyinciğin bulunduğu posterior kranial fossa yapılarının Omuriliğin iç kısmına doğru değişik halde yer değiştirmesi ve fıtıklaşması sonucu tanısı konulan ve yaygınlaşan bir has...

Beyin Sağlığı

Beyin sağlığı, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, sözünden de anlayabileceğimiz gibi beyin sağlığı beslenme alışkanlıklarıyla doğru orantılıdır. İyi ve dengeli beslenir isen beyin sağlığını da korumuş olursun.Düzensiz ve kötü bes...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

beyin, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Şubat - 2018